Potrošnja struje kod toplinskih crpki: Izračun, Čimbenici Utjecaja i Optimizacija
Toplinske crpke koriste besplatnu energiju iz prirode za proizvodnju topline, no za njihov rad potreban je struja. Kolika je stvarna potrošnja struje kod toplinskih crpki i koji su čimbenici koji na nju utječu? Kako izračunati i optimizirati potrošnju struje? Pročitajte odgovore na ova pitanja u nastavku.
Za što točno treba struja toplinskoj crpki?
Toplinske crpke koriste prirodne izvore energije poput zraka, podzemne vode ili tla kao osnovu za ekološko i održivo opskrbljivanje domova toplinom i toplom vodom. Tehnologija se oslanja na termodinamički proces koji se temelji na krugu rashladnog sredstva. Ključni dijelovi toplinskog crpkovnog sustava uključuju kompresor, pumpe i kod zračnih toplinskih crpki dodatne ventilatore. Za njihov rad potrebna je struja koja se koristi u provjerenom i ekonomičnom postupku. Naime, za proizvodnju topline toplinska crpka koristi otprilike 80 posto topline iz okoline i samo 20 posto struje.
Kako se može izračunati potrošnja struje toplinskih crpki?
Jednostavan i pouzdan način izračuna potrošnje struje toplinskih crpki temelji se na tzv. Jahresarbeitszahl (JAZ). Ova vrijednost pokazuje koliko kWh topline može biti proizvedeno potrošnjom 1 kWh struje. Primjer: Ako je JAZ 4, toplinska crpka proizvodi 4 kWh topline s potrošnjom od 1 kWh struje.
Potrošnju struje toplinskih crpki možete lako izračunati pomoću sljedeće formule:
Potrebna toplina izražena u kWh, podijeljena s Jahresarbeitszahl
= Potrošnja struje toplinske crpke u kWh
Što je veća JAZ, toplinska crpka djeluje efikasnije u odnosu na svoju potrošnju struje. Minimalna vrijednost za ekonomičan rad je JAZ od 3. Osim financijskih prednosti, povezana je i s vrlo dobrim CO2 bilansom. To se može dodatno poboljšati ako vlasnici toplinske crpke koriste zelenu struju. Ova se može proizvoditi pomoću solarnih panela, primjerice na krovu.
Potrošnja struje toplinske crpke: Važni čimbenici
Koliko je prosječna potrošnja struje toplinske crpke u praksi ovisi o različitim čimbenicima i veličinama. Trebali biste uzeti u obzir tri ključna aspekta već u fazi planiranja:
- **Potrebna temperatura povratka** za ravnomjerno opskrbljivanje toplinom vašeg doma. Niža temperatura povratka trajno smanjuje potrošnju struje toplinske crpke. Vrijednosti od 35 do maksimalno 50 stupnjeva Celzijusa smatraju se optimalnima. Visoko učinkovite OCHSNER toplinske crpke mogu isporučivati temperature do 65 stupnjeva Celzijusa u čistom radu toplinske crpke. Preporuča se provesti provjeru instalacije na vrijeme i po potrebi napraviti prilagodbe. Profesionalni hidraulički balansiranje je uvijek korisno. Također, u starijim zgradama može biti vrijedno naknadno instalirati podno grijanje ili veće površinske radijatore.
- **Energetska učinkovitost zgrade** je posebno važna pitanje u starim zgradama. Ako se grijana toplina gubi kroz nedovoljno izoliranu zgradu, to povećava potrebu za grijanjem i stoga potrošnju energije. To je neovisno o tehnologiji korištenoj za dobivanje topline. Stoga često vrijedi razmotriti modernizaciju grijanja i toplinske izolacije kao cjeloviti paket i provesti ih istodobno.
- **Izvor energije kojeg koristi toplinska crpka** također utječe na potrošnju struje. Na primjer, vodene i tlačne toplinske crpke zahtijevaju nešto manje struje za rad u slučaju stroge zime u usporedbi s toplinskim crpkama zrak-voda. Razlog tome je korišteni izvor energije u obliku podzemne vode i tla. Ona tijekom cijele godine isporučuje stabilne temperature i zimi je tendencijalno toplija od izvora topline zraka okoline.
Nastaju li u starim zgradama veći troškovi struje za toplinske crpke u usporedbi s novogradnjom?
Odlučujući faktor za potrošnju struje toplinske crpke nije godina izgradnje zgrade, već njezina energetska učinkovitost. U statističkom prosjeku, troškovi struje su niži u novogradnji jer su oni već unaprijed dizajnirani kao efikasni. Međutim, koliko su veći troškovi potrošnje toplinske crpke u staroj zgradi ne može se jednoznačno odgovoriti. To ovisi o individualnim građevinskim karakteristikama i stanju sanacije. U OCHSNER-ovom kalkulatoru grijanja možete dobiti pregled svojih mogućnosti uštede.
Koja toplinska crpka troši posebno puno struje?
Općenito, zračno-vodene toplinske crpke imaju nešto veću potrošnju struje u usporedbi s tlačno-vodenim ili vodo-vodenim toplinskim crpkama. Međutim, i kod ovog pitanja vrijedi: Nema jednoznačnog odgovora, uvijek ovisi o individualnoj situaciji i građevinskim pretpostavkama. Manješim troškovima struje zračno-vodene toplinske crpke nadoknađuju manje investicije pri instalaciji, budući da ne zahtijevaju bušenja ili položene kolektore u tlu. Koji model toplinske crpke odgovara vašem domu, pokazat će vam OCHSNER-ov konfigurator proizvoda.
Što znače vremenski blokovi za toplinsku crpku?
Kod posebnih, financijski povoljnih tarifa za struju toplinskih crpki koje nude energetski dobavljači mogu se pojaviti tzv. vremenski blokovi. Tijekom tih vremenskih blokova privremeno se prekida opskrba strujom za toplinsku crpku kada je mreža posebno opterećena. Ti vremenski blokovi mogu se pojaviti najviše tri puta dnevno, najduže dva sata. To ne utječe na pouzdanost rada toplinske crpke. Također, udobnost boravka u domu uvijek je zagarantirana, jer kratko prekidanje gotovo da nema utjecaja na temperaturu u prostoriji.
Mogućnost uštede: Može li se struja za toplinsku crpku proizvesti samostalno?
Imati vlastiti fotonaponski sustav na krovu vašeg doma ima smisla kako biste samostalno proizvodili zeleni struju. Na taj način štedite novac i postajete manje ovisni o javnim mrežama te rastu cijena. Visoka stopa samokorištenja obnovljive energije isplativa je – kako ekološki, tako i financijski. Rad toplinske crpke tako postaje gotovo klimatski neutralan i vrlo jeftin. Oni koji žele optimizirati vlastitu potrošnju električne energije toplinske crpke mogu je kombinirati s velikim spremnikom za pohranu energije. Taj se spremnik puni solarnom energijom tijekom sunčanih dana i može također nadoknaditi dane bez sunca.
Zašto se isplati ulagati u toplinsku crpku unatoč rastućim cijenama struje
Toplinske crpke predstavljaju održivu i ekonomičnu alternativu za uljne i plinske grijače. Taj se učinak može dodatno pojačati u budućnosti ako, primjerice, troškovi CO2 emisija nastave rasti, što će poskupjeti fosilna goriva. Kada se umjereni potrošački zahtjevi toplinske crpke pokriju iz obnovljivih izvora, crpka radi na najefikasniji način. Ekonomičnost, povezana s izvrsnim ekološkim bilansom, čini toplinske crpke grijanjem budućnosti.